Aktívne aj v marci

Po niekoľkých rokoch príprav prostredníctvom Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság v roku 2006 sa podarilo vybudovať Bakony–Balaton Geopark 2015, ktorý dostal ocenenie „UNESCO Globális Geopark”. Toto ocenenie je rovnocenné so svetovým dedičstvom, ako aj s programom Človek a Biosféra..

Od Bakony–Balaton Geopark 2012 je členom Globális Geopark Reťazca. Na viac ako 3200 Km2 sa rozprestiera celý rad geologicky, geomorfologicky hodnoty, ktoré u nás využiteľné na vedecké a výchovné procesy, ich zriedkavosť, ako aj ich estetická hodnota je v medzinárodných porovnaniach nadštandardné. Geopark sa rozprestiera na teritóriume Balaton-felvidék a v Bakonyi. Zahŕňa do seba veľkú časť Balaton-felvidéki Nemzeti Park, Magas-bakonyi a Somló Tájvédelmi Okres, viac chránených území, ako aj Fonyód és Balatonboglár okolie.

Geopark, ako pestrovarebné východné dedičstvo poskytuje výbornú pomôcku pre geoturistických návštevníkov, pre geotúry, ako zábavné návštevy jaskýň, ako geo-dni pre školské výlety, geo-tábory, súťaže a ako jediné miesto u nás doma – kde sa otvorili kurzy pre vedúcich geo-túr.

Geotúry v marci 2016:

·         20. marca 2016: Turistika geobotaniky na Fekete-hore.

(https://www.bfnp.hu/hu/programok/geobotanikai-tura-a-fekete-hegyre-2)

Opis turistiky: Od Köveskálu povedľa mandľových stromov medzi vinicami vedie cesta do miesta s čadičovými iskrivými jazerami. Cesta ďalej pokračuje paralerne s menšou riekou, kde sa dostaneme do zdroja, kde rieka vyviera v čadiči oproti čoho vidíme veľkú tajomnú železnú bránu. Na sopečnej čistinke zazrieme žaby, kvety a medzi riečkami sa skrýva skala v tvare skladaných palaciniek, odkiaľ keď sa pozrieme dole, môžeme vidieť Balaton-felvidék najmladší výron sopky, kráter. Naspäť, smerom k Eötvös Károlyovej vyhliadkovej veže si môžeme prezrieť celú Káli-panvu. Vracaním sa do Köveskálu je posledný bod programu návšteva práčovne.

Cesta turistiky: Köveskál–Železná barána-riečka–Keleményes-skala–Eötvös Károly-výhliadková väža–Köveskál

Termín stretávky: 20. marca, v nedeľu o 10.00 hodine

Miesto stretávky: Köveskál, pred práčovňou, GPS: 46.882408,17.604448

Dĺžka geoturistiky: 8 km

Čas: 5 hodín

Cena: 850,-/dospelý, 400,-/deti

Prihlasovanie: je potrebné, prihlasovanie do: 19. marca, sobota 16.00 hodina!

Turistické programy:

·         19.  marca 2016: turistika na deň vody

Zalaszántó, Turul parkovisko

http://www.bfnp.hu/hu/programok/viz-vilagnapi-tura

·         19. marca 2016: Turistika na počesť Pohreb zimy k Szent Miklós forrás

                Gyenesdiás, Természet Háza Látogatóközpont

                www.bakonyerdo.hu; www.gyenesdias.info.hu

19. marca na Medzinárodný deň Vody Vönöczky Schnek Jakab nám v rámci prednášky predstaví  svet sladkovodných riek v Maďarsku, neskôr sa môžeme spoznávať z blízka s makro živočíchmi Malého Balatonu. Do sieťky sa nám môže zachytiť vážka, larvy chrobákov a iné vodné hmyzy, mäkkýše a ryby. Potrebné je vopred sa nahlásiť! Účasť na programe je bezplatná. Miesto: Keszthely, Fenékpuszta, Vönöczky Schenk Jakab Kutatóház.

www.bfnp.hu

Tipp: 20. marca sa uskutoční Víz Napi Balcsi Parti vo Vonyarcvashegy!


Magyar Turizmus Zrt. - Balatoni Regionális Marketing Igazgatóság

                                               Tel.: +36-87/482-023

                                               E-mail: balaton@itthon.hu

                                               Internet: itthon.hu/balaton

                                               Blog: www.itthonabalatonon.blog.hu

Odporúčať priateľovi