Adventi időszak

 

A december mindig a várakozásról szól. Mindenki vár valamit. Van, aki az első hóesést, van, aki a téli szünetet, van, aki az év végét, van, aki a Mikulást és van, aki a Karácsonyt. Ennek a felfokozott hangulatnak megvan a maga meghitt, bensőséges varázsa, ilyenkor kedvesebbek az emberek egymással, érzik, hogy hamarosan valami jó fog történni velük. Erről szól az adventi időszak.

 

De mit is nevezünk adventnek? Az advent szó a latin adventus Domini kifejezésből ered, melynek jelentése: az Úr eljövetele. Ebből már egyértelmű, hogy eredetileg vallási ünnep volt. Az adventi időszak az egyházi év kezdete, a Szent András napjához (november 30.) legközelebb eső vasárnapon indul. Fontos időszak ez a hívő emberek számára, hiszen az egyik legfontosabb ünnep közeleg: Jézus Krisztus megszületése (karácsony).

 

Azonban nemcsak vallási szerepet tölt be az advent. A karácsonyi ünnepkört ma már szinte minden családban tartják. Ilyenkor együtt lehet a család, több idő jut közös összejövetelekre. A nagy eseményhez több szokás is társul, ezek közül legnépszerűbb az adventi naptár és adventi koszorú. Az adventi naptár a XX. században terjedt el, kinézetének és méreteinek csupán a képzelet szab határt, egy dolog azonban közös mindben: 24 ablakkal (vagy egyéb formával) rendelkezik, s december 1-jétől egészen Szentestéig minden nap egyet lehet kinyitni belőlük, ezáltal egyszerre enyhítve és fokozva a várakozás izgalmát.Szintén sok helyen találkozni még az adventi koszorúval is, melynek négy gyertyája az adventi időszak 4 vasárnapját szimbolizálja. A hiedelmekkel ellentétben azonban ez nem liturgikus jelkép, az egyház csak később kapcsolódott csatlakozott ehhez a kezdeményezéshez. Szimbolikáját tekintve a koszorú a végtelenségre utal, az egyre több égő gyertya pedig a növekvő fényességet jelenti. Gyertyagyújtáskor lehetőség van arra, hogy összegyűljön a család vagy egy közösség, s együtt készüljenek a nagy ünnepre.

 


Forrás: További információk:     Magyar Turizmus Zrt. - Balatoni Regionális Marketing Igazgatóság

                                               Tel.: +36-87/482-023

                                               E-mail: balaton@itthon.hu

                                               Internet: itthon.hu/balaton

                                               Blog: www.itthonabalatonon.blog.hu

Továbbküldöm ismerősnek