Balaton

Balaton (podľa prezývky „maďarské more”) je najväčším jazerom strednej Európy. Jeho dĺžka je 77 km a šírka sa pohybuje medzi 1,3–14 km, v priemere 7,8 km, povrch má 594 km². Jeho maďarský názov pochádza zo slovanského slova „blato“ (=močiar, rašelinisko, mokraď). Jeho latinský názov, Lacus Pelso znamená plytké jazero, po slovensky Blatenské jazero. Na severnej strane sa nachádza vinárska oblasť Badacsony a Kotlina Tapolcai-medence, so svojim charakteristickým vulkanickým pohorím. Na jednotlivých častiach jazera prebieha rybolov. Balaton a jeho okolie je popri Budapešti turisticky najnavštevovanejším územím krajiny. Na okolí sa nachádzajú viaceré liečebné kúpele aj termálne pramene. Na jazere sa každoročne organizujú Medzinárodné Preteky Plachetníc – Modrá Stuha. Plytká voda jazera sa na slnku ľahko zohreje, preto maximálna teplota vody môže byť v lete až 28-29 stupňov. Balaton v zime väčšinou zamrzne, hrúbka ľadu dosahuje často až 20–30 cm.

História dopravy:

V prvej polovici 19. storočia sa ledva dalo nájsť nejakú loď na jazere. V roku 1910 zabezpečovali pravidelnú osobnú prepravu štyri parné lode. Stav lodí verejnej dopravy Balatonu pozostával v rokoch 1936-1937 zo štyroch parníkov, štyroch motorových lodí a 14 motorových člnov. Železničná doprava sa začala v roku 1861 na južnom brehu Balatonu medzi Budapešťou a Veľkou Kanizsou. Balaton oblieha železničná sieť, ktorou chodia vlaky husto počas letnej sezóny. Lodnými linkami BAHART sú dostupné všetky väčšie obce Balatonu.

Okružnú Trasu Balatonu pre cyklistov začali stavať v roku 1993. Dnes sa už pomocou tejto cyklotrasy dá Balaton ľahučko obísť aj na bicykli.  Okružná Trasa Balatonu vedie ľudí, ktorí sa túžia bicyklovať, po vystavaných cyklocestách a po málo frekventovaných verejných komunikáciach. Je dlhá 210 km. Na južnom brehu sa ťahá priamo pri jazere, odkiaľ majú turisti výborný výhľad na Balaton. Na severnom brehu vedie trasa cyklistu kľukatejšou cestou, trocha vzdialenejšie od jazera.

 

balatoninfo.sk | hurá na Balaton!